A nyaralóhajók vezetéséhez egyáltalán nincs szükség jogosítványra vagy különleges képesítésre, csupán egy rövid oktatáson kell részt venni az indulás előtt. Ennek köszönhetően a hajózásra vágyók önállóan fedezhetik fel a Tisza-tó, a Tisza és a Bodrog területét, és kedvük szerint haladhatnak vagy köthetnek ki a kijelölt kikötőkben. A weboldalunkon számos segédanyagot talál a biztonságos hajózáshoz, új cikkünkben pedig összegyűjtöttük ezek alapján a legfontosabb tudnivalókat, és a főbb veszélyforrásokat, melyekre mindenképpen figyelnünk kell a hajózás során.
Ismerjük meg a folyókat!
A Tisza és a Bodrog élő folyók, amelyeknek sodrása van, így a hajózás és manőverezés alatt számolnunk kell azzal, hogy az áramlással szemben lassabban, míg sodrásirányban gyorsabban fogunk haladni. A folyásiránnyal megegyezően haladó hajó akár 12-14 km/h-val is gyorsabb lehet, mint a sodrás nélküli helyeken. Hegymenetben (sodrással szemben) ne haladjunk a sodorvonalban, ellenkező esetben könnyedén összeütközhetünk a gyorsan érkező uszadékkal.
A folyókon – akárcsak az utakon – jobbra kell tartanunk, de figyeljünk, hogy tartsunk kellő távolságot a parttól. A folyó szélein találkozhatunk kidőlt fákkal, a folyó belső részén pedig uszadékfákkal és egyéb tárgyakkal is. Ezeket mindenképpen kerüljük ki.
Figyeljünk másokra!
A hajózás során találkozhatunk más hajókkal, kenusokkal, horgászcsónakokkal és egyéb vízi járművekkel. A kereskedelmi forgalom a nyaralóhajózás területén nem számottevő, ha azonban mégis kereskedelmi hajóval találkoznánk, mindenképpen adjunk neki elsőbbséget. A kishajók, csónakok vagy sporteszközök előzésekor fokozottan ügyeljünk, és a hullámkeltés elkerülése érdekében csökkentsük a hajó sebességét 5 km/h-ra.
Készüljünk fel az akadályokra!
A hajózás közben számos akadállyal találkozhatunk. A hajózás során elképzelhető, hogy kereszteznünk kell a kompok útvonalát, ebben az esetben a legfontosabb, hogy legyünk türelemmel, álljunk meg a kijelölt helyen, és csak akkor keresztezzük a komp úvonalát, ha az már kikötött. A szabad utat fehér zászló jelzi.
A Tiszában mesterséges kőrakások is vannak, amelyek helyét a térképről tudjuk leolvasni. Mindenképpen kerüljük el őket! Az uszadékot és a farönköket is nagy ívben kerüljük ki, ugyanis a víz alatt jóval angyobb lehet a kiterjedésük, mint az elsőre gondolnánk. Ha mindenképpen kereszteznünk kell az uszadék útját, akkor azt „ÜRES” állásban lévő gázkarral tegyük, nehogy beleakadjon valamibe a hajócsavar.
Figyeljünk az időjárásra!
A nyári viharok az erős szél és a heves esőzés miatt is veszélyt jelenthetnek a hajósokra. A Tisza-tavon öt viharjelző lámpa található, figyeljük a jelzéseket és az időjárás-előrejelzést, így még a vihar előtt kiköthetünk. Ha a vihar kezdetekor a folyón vagyunk, akkor húzódjunk középre, és csökkentett sebességgel, fokozott óvatossággal haladjunk, amíg ki nem tisztul az idő.
Ha szeretnél többet tudni a nyaralóhajókat érintő szabályozásokról, és a biztonságos vezetésükről, akkor böngéssz letölthető segédanyagaink között.
Kérdések - válaszok
TovábbMiért szükséges a hajókaució?
Kell jogosítvány a nyaralóhajó bérléséhez?
A nyaralóhajók hajóvezetői engedély nélkül vezethetők a hajózási térképen megjelölt útvonalakon.