A Tiszához közeli Ricse nagyközségben élők bizony igen híres egykori honfitárssal büszkélkedhetnek. 1873. január 7-én valószínűleg még senki nem hitte volna, hogy a kisfiú, aki a helyi vegyesboltos gyermekeként jött a világra, pár évtized múlva sikeres amerikai üzletemberként tér vissza. Gyermekkorának szeretett Tiszájához pedig olyannyira ragaszkodik majd, hogy erről még újságcikkekben is megemlékeztek...
No, de ne szaladjunk ennyire előre! A Sárospataktól 40 kilométerre lévő Ricsén született Adolf korai éveiben még egyáltalán nem tűnt ilyen szerencsésnek. Előbb édesapja, majd édesanyja halt meg, s a fiút 7 éves korától rokonok nevelték. Már iskolai és bolti inasként töltött évei alatt beleszeretett Amerikába, és sóvár kalandvágyának eredményeként tizenévesen hajóra szállt, hogy néhány mellényzsebébe varrt dollárral szerencsét próbáljon az Újvilágban.
A folytatás szinte tündérmesébe illő. A kezdeti nincstelenség és fizikai munkák után a fiatal férfi kreativitásának köszönhetően egyre tehetősebb lett. Érdeklődése és jó megérzései az akkoriban új találmánynak számító mozgókép világa felé vezették: 1903-ban saját szórakozóhelyet nyitott, ahol az emberek az elhelyezett gépekbe belepillantva gyorsan váltakozó fotókat nézegethettek, amelyek így mozgóképekké álltak össze. Innen pedig már csak egy lépés volt a mozi és a film... Karrierjére a Paramount Filmstúdió tulajdonosaként tette fel a koronát, s a kor legnagyobb sztárjaival készített filmeket.
Szülőfaluját és a Tiszát azonban gazdagsága és sikerei ellenére sem feledte. „Zukor folyton a Tiszáról beszélt. Tizenhárom éves korában látta utoljára a folyót, és kiszámította, hogy a Hudsontól, amelynek partján amerikai kastélya fekszik, a jachtján, az Atlanti-óceánon, a Földközi-tengeren, a Fekete-tengeren, a Dunán és a Tiszán keresztül el tudna jutni Ricséig” – írta róla 1927-ben a Színházi Élet című folyóirat. Hazalátogatásairól mindig lelkesen beszámolt a magyar sajtó, a híres filmmogul pedig nem pusztán nosztalgiázni tért vissza. Támogatásának köszönhetően épült kút a faluban, amely az ivóvízellátást biztosította, de templomot és malomot is felújíttatott, iskolát is építtetett.
Bár életének fő központjának Amerika bizonyult, magyar gyökereinek hatása élete végéig elkísérte. 1949-ben életművét Oscar-díjjal jutalmazták, a ricseiek pedig máig sem feledik. Főutcájukon jelenleg is megcsodálható a filmmágnás nevéhez kötődő Juhász-kút, a hozzá tartozó emléktáblával és a Gárdos Aladár képzőművész alkotta szoborral.
Kérdések - válaszok
TovábbKell jogosítvány a nyaralóhajó bérléséhez?
A nyaralóhajók hajóvezetői engedély nélkül vezethetők a hajózási térképen megjelölt útvonalakon.
Hogyan bérelhetek hajót?